Ahju- ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Vana ahju ja kamina viimistlemine muutub selle omaniku jaoks ühel hetkel väga aktuaalseks, kuna ajapikku kipub selle välispind väsima, pragunema ning värv kooruma.

Mida sellisel juhul ette võtta?

Esmalt tuleks lasta küttekolle kas korstnapühkijal või mõnel teisel spetsialistil üle vaadata,et kütmine oleks ohutu. Seejärel tuleb puhastada välispind lahtisest osast ( värv, pahtel jne.)   Nüüd saab hakata neid viimistlema küttekehadele (ahjudele, kaminatele, korstna jalgadele, pliitadele, lesodele ) sobivate viimistlusvahenditega.

Milliste materjalidega viimistleda?

Ahjude ja kaminate viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Need on kuumakindlad, vastupidavad ning sealjuures ka keskkonnasäästlikud. Hoiad nii loodust kui iseennast! Anvar Valge A-Viimistlus OÜ-st, kes on sellel alal kaua tegutsenud, julgustab ahjuomanikke just selliste materjalide kasuks viimistlemisel otsustama.

Viimistlusmaterjalide valikuvõimalused:

  • savi-peenviimistluskrohvid ja pahtlid
  • savi-STUCCO
  • savi-MARMORIINO
  • lubi-peenviimistluskrohvid ja pahtlid
  • lubi STUCCO läikepahtel
  • lubi MARMORINO
  • TADELAKT

Kõik loetletud materjalid on täiesti kuumakindlad!

Savi-peenviimistluskrohvil on palju häid omadusi. See on allergiavaba, täiesti kuumakindel ,saab teha kohtparandusi, Savi-peenviimistluskrohvi toonivalik on lai ning efekti loomiseks on neile võimalik lisada ka dekoratiivseid lisandeid. Savikrohvi ainukeseks puuduseks on, et see ei sobi niiskesse ruumi, kuna puudub veekindlus. Savikrohvi peenviimistluskrohvi ei ole ka lihtne puhastada. Loe lisaks: savikrohviga viimistlemine

Lubi-peenviimistluskrohvid on võrreldes savikrohviga niiskuskindlamad.

Lubi stucco  ehk lubi- läikepahtel, millega saab luua peaaegu peeglisarnase sileda pinna. See Veneetsia stucco-lustro tehnikast inspireeritud materjal sobib ahjude ja kaminate katmiseks ideaalselt. Lubi stucco-ga viimistletud pinda on kerge hooldada, saab teha kohtparandusi ja see on üsna vastupidav.

Foto 1: Ahi on viimistletud lubikrohvi peenviimistluskrohviga 0-05 mm,  toon naturaalne valge. Istumise osa ja seljatugi on kaetud stucco-lustro tehnikas. Ahju disain ja ehitus Tuli ja Suits OÜ; välispinna viimistlus A-Viimistluse Oü
Foto 2: Pliita on viimistletud lubi-stucco tehnikas ja kaetud hõbe pigmendi ja vahaga.
Foto 3: Pliita ja soemüür on viimistletud lubi-stucco tehnikas toon nat. Valge

Lubi marmorino on satiinise, looduskivi ja marmorit jäljendava pinnaga lubi-viimistluspahtel, mis loob esteetiliselt kauni pinna. Selle naturaalset valget värvi saab toonida kõigi lubjapõhiste looduslike pigmentidega. Lubi marmoriinoga viimistletud pinnad on kergesti hooldatavad ja pikaealised.

Vastupidav,vee ja kuumakindel materjal on Marokost pärit lubi-viimistluskrohv tadelakt. Selle materjali kasutamise tööprotsess on erinevl eespool loetletutest väga töö- ja ajamahukas (meistrite materjal), mis muudab selle ka tellijale kõige kulukamaks. Aga lõpptulemus on seda igati väärt!
Tadelaktiga kaetud erilise läikega siidjas pind on täiesti veekindel ja tugev kui looduskivi. Sellega on võimalik krohvida vuugivabalt terve sein. Tadelakt on suurepärane alternatiiv näiteks keraamilistele plaatidele. Ahjule kantuna on tadelakt täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Foto 1: Aluskrohv on kaetud savikrohvi peenviimistluskrohviga, tooniks kollane 20% + deco. Deco – purusatud merikarp (sädelus) + järve karp (tugevus). Ahju alumine osa on viimistletud tadelaktiga .

Fotod 2-3: Ahi-leso eespoolel on tegu lubjakrohvi peenviimistluskrohviga ja taga leso poolel on viimistluseks tadelakt. Ahjude disain ja ehitus Tuli ja Suits OÜ; välispinna viimistlus A-Viimistluse OÜ

Kuidas käib küttekeha viimistlusprotsess?

Viimistlusprotsess algab kaminal ja ahjul oleva enamasti värvitud pinna lahtise osa eemaldamisega. Seejärel tuleb pind katta nakkekrundiga.

Sellele tulevad peale spetsiaalsed vahekihid koos armeeringuga.

Järgmiseks sammuks on näiteks lubi- või savi-peenviimistluskihtide pealekandmine.
Kõige lõpuks tuleks savikrohvitud pind katta metüültselluloosi krundiga

Savipinda saab lisaks värvida kas savivärvidega või kaseiinlasuuriga, mis jätab läbikumava pinna. Samuti saab pinnale lisada dekoorelemente.

Ahi enne ja pärast viimistlemist:

enne

pärast

Küttekeha pinna saab isikupärastada dekoorelementidega

Selleks, et küttekolded oleksid erilised, on võimalik nende pinnale lisada erinevaid dekoorelemente. Savikrohvile saab näiteks lisada purustatud merikarpe, mis annavad sädelust või siis suuremaid purustatud rannakarpe, mis jätavad huvitava struktuurse pinna ning samas muudavad selle ka tugevamaks.

Lisaks on võimalik ahju või kamina viimistletud pinnale teha ka mitmesuguseid ornamente. Üheks dekoratiivseks elemendiks on savi- ja lubikrohvile tehtavad trafarettmaalingud.

Hea teada!

Savikrohvi puhul saab teha lihtsasti kohtparandusi – need ei jää enamasti näha.

Ka lubikrohvitud pinnale saab teha kohtparandusi, aga paranduskohad võivad jääda näha.

Kui on soov saada kergesti puhastatav, nn hooldusvaba pind, siis selleks savi- ja lubi-peenviimistluskrohvid ei sobi. Kuid siinkohal on abiks tadelakt, lubi stucco ja lubi marmorino!