Seinte viimistlemiseks on väga erinevaid viise. Kui oled üks neist, kes soovib oma kodu seinale eristuvat, tähendusega kunstiteost, võiksid kasutada näiteks käsitööna valmivaid trafarettmaalinguid.
Mis on trafarettmaaling ja kuidas neid tehakse, sellest kõigest räägib meile lähemalt Anvar Valge A-Viimistluse OÜ-st, kes on spetsialiseerunud looduslike materjalidega viimistlemisele ja trafarettide tegemisele.
Fakte ajaloost
Trafarettidel, mis tõlkes tähendab ”sisse kirjutamine”, on pikk ajalugu. Keskajal kasutasid kirjaoskamatud ülikud trafaretti põhiliselt allikirja andmiseks.
Esimesed teadaolevad trafaretid on Austraalia koopamaalinguid, mis kujutavad ookerpigmendiga seinale kantud käe kujutist. Esimesed raadiosüsinikmeetodil trafaretid avastati Egiptusest ja Hiinast. Hiinas asuva Dunhuangi Tuhande Buddha koobaste trafarettmaalingud loodi enam kui 3000 aastat eKr. Eestis kasutati trafarett-tehnikat sisekujunduses palju 20. sajandi alguses: laemaalingute puhul dekoreeriti nurkasid, seinapindasid jaotati tahvliteks, olulisel kohal oli trepikodade kaunistamine. Alates 1920. aastatest muutus populaarseks ka trafareti abil seintele kantud bordüür.
Trafarett-tehnikast ja selle ajaloost saad põhjalikumalt lugeda Kistiina Ribeluse uurimustööst “Trafarettmaalingud Eesti 20. sajandi interjöörides Tartu näitel”
Viimistlemise tehnikad, värvid ja materjalid
Kui varem kasutati trafarettmaalingute tegemiseks värve, lupja, liiva, kaseiini ja temperat, siis tänapäeval on neid võimalik teha ka savikrohvi peenviimistluskrohviga. Trafarettmaalingute tegemiseks sobivad ka lubikrohv või stucco.
Krohviga saab luua 3D-efekti, mida värvidega ei teki. Tulemus jääb eriti efektne kui trafarett teha süvendisse, mis võimaldab luua kolmekihilise kujutise. Ka olemasolevast värvitud seinakujutisest on võimalik võtta kuvatõmmis ja luua asemele uus struktuursem krohvipilt. Seda tehnikat on A-Viimistluse kasutanud krohvitööde käigus miljööväärtuslikes piirkondades (korterid, talud).
Mandalad mõjutavad psüühikat
Kas nüüd tekkis huvi trafarettmaaling oma kodu või büroo seinale saada või tahaksid hoopis ise seda teha proovida? A-Viimistluse kogenud meistrid aitavad meeleldi maalingu tegemisel, samuti on võimalik osaleda teemakohastel kursustel ja töötubades.
Mandala värvimise töötuba saab tellida ka elamuskoolitusena sünnipäevale, laste üritustel või firmapeole!
Kasutatud materjalid: Urmas Vaino raamat “Tervendavad mandalad” ja Kistiina Ribeluse uurimustöö “Trafarettmaalingud Eesti 20. sajandi interjöörides Tartu näitel”